Program zdravých svačinek

Waldorfské školy ve své celistvosti kladou důraz na zdravé jídlo pro své strávníky. Tato myšlenka je nám blízká, vyznáváme knížky Hanky Zemanové Bioabecedář, MUDr. Vladimíry Strnadelové a Jana Zerzána Radost ze zdravých dětí, nebo MUDr. Petra Hoffmanna Na frekvenci čínské medicíny.

S radostí jsme zaznamenali iniciativu karlovarské Wlaštovky (www.zazdravoustravu.cz) za zdravé jídlo pro děti ve školách a na jejich webových stránkách si také můžete prohlédnout zdravý jídelníček, respektující potravinový spotřební koš pro školáky, a přitom zdůrazňující pestrost, nadstandardní nabídku obilovin, zeleniny atp.

Můžete se také podívat, jak se vaří ve školní jídelně snů.

Filozofie, podle níž je třeba si jídla vážit, znát jeho cestu na náš stůl a vnímat jeho energetickou hodnotu, je nám blízká. Vyznává ji také Ing. Radomil Hradil, náš přední propagátor biodynamického zemědělství, tvůrce camphillu v Českých Kopistech – domova pro lidi s mentálním postižením integrovaného do ekofarmy, spolupracovníka svazu ekologických zemědělců PRO-Bio, jednoho z tvůrců projektu Přírodní zahrada, vydavatele knih s antroposofickou tematikou, z nichž některé sám napsal – například jako sběratel průpovědí ke stolu v útlé knížce „Chléb sám tě neživí.“

Již děti ve waldorfských mateřských školách se učí znát hodnotu jídla, nejen při společném stolování začínajícím průpovědí, ale také každý týden při společném pečení chleba a jiného kynutého pečiva, na které si mohou namlet mouku v ručním mlýnku, při pěstování zeleniny a bylinek na záhoncích školkové zahrady, nebo při lisování ovocných šťáv při podzimní sklizni ovoce.

Zelený ječmen

Navázali jsme spolupráci s paní Jaroslavou Vondrákovou, iniciátorkou jedinečného a krásného projektu Ječmínkova cesta (http://jecminkova-cesta.webnode.cz/) pro rodiče předškolních dětí který upozorňuje na problémy současné stravy a chce přispět k vytváření „dobrozvyků“ – stravovacích návyků u nejmenších dětí, jako základu pro budoucí šťastný a zdravý život. Pořádáme setkání s paní Vondrákovou  i nutriční poradkyní Petrou Odvárkovou, jak pro rodiče školkových dětí, tak pro maminky docházející do mateřského centra, a v neposlední řadě zařazujeme superpotraviny, jako je například zelený ječmen, do jídelníčku dětí. 

Základní a Mateřská škola Jeřabinka
pracující na principech waldorfské pedagogiky
 
 
 
Sklářská 81, 435 42 Litvínov-Hamr
 
0 ks
Košík: 0,00
0 ks