Prožitkové semináře

Plstění z ovčí vlny

Plstění je výtvarná technika zpracování zvířecí srsti, nejčastěji ovčí vlny. Z nadýchaného chomáčku vlny, čistě přírodního materiálu, tak může vzniknout například hračka, dekorace či šperk. Při plstění se do sebe vlákna vlny mechanicky zaplétají a tak postupně zpevňují budoucí výrobek. K plstění se používají dvě techniky, mokrým plstění za pomoci teplé vody a mýdla mohou vzniknout obaly na knihy, tašky i rozličné kousky oděvů. Při suchém plstění se pracuje jehlou se speciálními zpětnými zářezy na molitanové podložce. Podle záměru budoucího výrobku se používá vlna bud česaná, nebo mykaná.

Dnes už najdete i na internetu velké množství inspirace, přitom nad řadou hotových výrobků se člověk až rozněžní. Stánky s plstěnými výrobky se stávají nedílnou součástí každého řemeslného jarmárku.

Od doby, kdy jsme začínali, a hledali, od koho se můžeme této nádherné technice učit, se mnohé změnilo. Přesto stále a s potěšením pokračujeme v našem jeřabinkovém „ateliéru“ v setkávání s paní Vlaďkou Renfusovou (https://www.fler.cz/sedmikvitek) a tvoříme si naše drobné radosti. Pozvání na tato tvořivá setkání rozesíláme zájemcům e-mailem, zveřejňujeme na našem facebooku i webových stránkách a jsou otevřena také zájemcům z řad veřejnosti. V případe zájmu rádi otevřeme také pravidelný kroužek plstění pro děti od 8 let.

Základní a Mateřská škola Jeřabinka
pracující na principech waldorfské pedagogiky
 
 
 
Sklářská 81, 435 42 Litvínov-Hamr
 
0 ks
Košík: 0,00
0 ks